Biuro Rzeczy Znalezionych
KARTA INFORMACYJNA
BIURA RZECZY ZNALEZIONYCH
MIEJSCE ZAŁATWIENIA SPRAWY: WYDZIAŁ ORGANIZACYJNY I PROMOCJI
osoba prowadząca sprawy: inspektor mgr Izabela Szmyt, nr pokoju 116, I piętro
telefon: 67 263-59-29 lub 67 263 32 20 wew. 29
godziny przyjmowania: poniedziałek: 8.00-16.00, wtorek- piątek: 7.00 –15.00
PODSTAWA PRAWNA:
- ustawa z dnia 20 marca 2015 r. o rzeczach znalezionych;
- ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny
ZAKRES DZIAŁALNOŚCI BIURA:
Prowadzenie postępowania w sprawach odbierania zawiadomień o znalezieniu rzeczy, przyjmowania i przechowywania rzeczy znalezionych oraz poszukiwania osób uprawnionych do ich odbioru należy do zadań właściwego starosty, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Zgodnie z zapisem ustawy o rzeczach znalezionych kto znalazł rzecz i nie zna osoby uprawnionej do jej odbioru niezwłocznie zawiadamia o tym właściwego Starostę.
UWAGA!!!
Na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych Biuro Rzeczy Znalezionych nie przyjmuje rzeczy, których wartość nie przekracza 100 zł PLN, chyba, że jest to rzecz o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej.
Przyjęcie bądź odmowa przyjęcia rzeczy znalezionej do Biura odbywa się na podstawie Protokołu odebrania zawiadomienia o znalezieniu rzeczy / przyjęcia rzeczy*.
WAŻNE:
Znalazca przechowujący rzecz, który uczynił zadość swoim obowiązkom, może żądać znaleźnego w wysokości jednej dziesiątej wartości rzeczy, jeżeli zgłosił swoje roszczenie najpóźniej w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru.
W przypadku gdy rzecz nie jest przechowywana przez znalazcę, znalazca może zastrzec wobec przechowującego, że będzie żądał znaleźnego. W takim przypadku przechowujący zawiadamia znalazcę o wydaniu rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru oraz o jej adresie zamieszkania albo siedziby, a znalazca może zgłosić żądanie znaleźnego w terminie miesiąca od dnia zawiadomienia go o wydaniu rzeczy. Przechowujący informuje o tym osobę uprawnioną do odbioru rzeczy.
Rzecz znaleziona, która nie zostanie przez osobę uprawnioną odebrana w ciągu roku od dnia doręczenia jej wezwania do odbioru, a w przypadku niemożności wezwania – w ciągu dwóch lat od dnia jej znalezienia staje się własnością znalazcy, jeżeli uczynił on zadość swoim obowiązkom. Jeżeli jednak rzecz została oddana staroście, znalazca staje się jej właścicielem, jeżeli rzecz odebrał w wyznaczonym przez starostę terminie.
Rzecz znaleziona będąca zabytkiem lub materiałem archiwalnym po upływie terminu do jej odebrania przez osobę uprawnioną staje się własnością Skarbu Państwa.
Inne rzeczy znalezione stają się własnością powiatu po upływie terminu do ich odbioru przez znalazcę.
UWAGI
Osoby poszukujące rzeczy zgubionej i zgłaszające się do Biura Rzeczy Znalezionych muszą określić:
- jaka rzecz (przedmiot) został zgubiony, opisać rzecz - jej charakterystyczny wygląd, bądź znaki szczególne,
- przedstawić dowody stwierdzające posiadanie zagubionej rzeczy (np. dowód zakupu, numery seryjne, własne oznaczenie, opis charakterystycznych śladów zużycia).
WYKAZ RZECZY ZNALEZIONYCH